But Cheaper backdrop
But Cheaper poster
Reality
Comedy

The Best Episodes of But Cheaper

Every episode of But Cheaper ranked from best to worst. Let's dive into the Best Episodes of But Cheaper!

The Best Episodes of But Cheaper

Join professional cook Joshua Weissman, on his journey to take extravagant dining experiences and turn them into cheap every night meals. Your favorite fine...

Seasons3

  1. Background image for The Perfect Steak | But Cheaper
    NaN/10(0 votes)

    #1 - The Perfect Steak | But Cheaper

    S1:E1

    Steak is expensive, right? Well it doesn't have to be.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  2. Background image for $14 Fancy Date Night Dinner At Home
    NaN/10(0 votes)

    #2 - $14 Fancy Date Night Dinner At Home

    S1:E2

    You can have a 3 course fancy date night dinner, which is under 15 dollars for two servings of every course. Yes, it's true.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  3. Background image for Ultra Easy Healthy Meals
    NaN/10(0 votes)

    #3 - Ultra Easy Healthy Meals

    S1:E3

    That's right folks... making healthy food at home can be cheap, easy, and obviously also beautifully delicious. The real goal here is just using some very basic technique and you'll have arguably one of the best feel-good homemade meals of your life.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  4. Background image for The Cheapest and Easiest Crab Cakes Ever
    NaN/10(0 votes)

    #4 - The Cheapest and Easiest Crab Cakes Ever

    S1:E4

    Crab meat is expensive... it's just a fact of life! But let me walk you through the easiest and cheapest way to cook perfectly chonky crab cakes with a creamy French remoulade.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  5. Background image for 1 Dollar Fried Rice
    NaN/10(0 votes)

    #5 - 1 Dollar Fried Rice

    S1:E5

    Homemade fried rice is one of those cheap staples that every household in the world should know. It's fast, easy to make, relatively healthy, and well... it's rice and everyone loves rice come on now.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  6. Background image for Giant Homemade Pizza For 6 Dollars
    NaN/10(0 votes)

    #6 - Giant Homemade Pizza For 6 Dollars

    S1:E6

    Why is delivery pizza so expensive? Sure homemade pizza will always be cheaper, but we really went barebones while preserving and maximizing flavor and it's "easy to make" factor. So basically... Sicilian pizza.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  7. Trending NowTRENDING NOW

    The 20 WORST Episodes of But Cheaper

    READ
  8. Background image for $30 Charcuterie Board vs $130 Charcuterie Board
    NaN/10(0 votes)

    #7 - $30 Charcuterie Board vs $130 Charcuterie Board

    S1:E7

    Charcuterie boards have a tendency to be overly expensive. I’m talking about dropping between $100-$300 on a single board! And yeah, I understand the quality of food you’re buying is worth it... but we can definitely make some great choices for cheaper that ultimately taste and look the same.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  9. Background image for Easy 2 Dollar Pasta
    NaN/10(0 votes)

    #8 - Easy 2 Dollar Pasta

    S1:E8

    Going out for Pasta is gonna cost you at least 15 bucks for a plate. But what if you could just take an extra 15 minutes at home and instead end up only forking over 2 dollars or less?

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  10. Background image for $50 Steakhouse Dinner vs $250 Steakhouse Dinner
    NaN/10(0 votes)

    #9 - $50 Steakhouse Dinner vs $250 Steakhouse Dinner

    S1:E9

    Going to a steak house is great but it's also gonna cost you a pretty penny. I say we can do this full steak meal completely homemade, on a tight budget with results that are... dare I say better?

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  11. Background image for A Whole Thanksgiving Dinner for 35 Dollars
    NaN/10(0 votes)

    #10 - A Whole Thanksgiving Dinner for 35 Dollars

    S1:E10

    Homemade Thanksgiving dinner can definitely get pricey, but I think we can make an entire Thanksgiving meal that serves 10-15 people for 35 dollars or less.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  12. Background image for The 10 Dollar Beef Wellington
    NaN/10(0 votes)

    #11 - The 10 Dollar Beef Wellington

    S1:E11

    Beef wellington is a Holiday tradition for many, but maybe you don't want to shell out the typical 80 bucks to do it. Maybe you don't even need it to be beef? Or maybe you can have your cake and eat it too.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  13. Background image for 1 Dollar Sushi Rolls
    NaN/10(0 votes)

    #12 - 1 Dollar Sushi Rolls

    S2:E1

    Sushi is commonly one of the most amazing yet expensive items on a menu. BUT if you make it at home using these instructions, I think you can shave it down to around 1 dollar per serving. Sounds like a win to me.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  14. Background image for The 2 Dollar Stew (Budae Jjigae)
    NaN/10(0 votes)

    #13 - The 2 Dollar Stew (Budae Jjigae)

    S2:E2

    This is perhaps the greatest cheap homemade soup/stew you will ever eat in your life. It's incredibly simple, can be made in a typical college dorm room, and is done in just a few minutes. All thanks to the classic Budae Jjigae!

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  15. Background image for 4 Dollar Date Night Desserts (3 ways)
    NaN/10(0 votes)

    #14 - 4 Dollar Date Night Desserts (3 ways)

    S2:E3

    On Valentines Day, or any date for that matter, you're wining and dining your significant other to a very expensive meal. Although those budget busters can be delicious, how about we make those same boujee desserts... but cheaper?

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  16. Background image for The 2 Dollar All American Breakfast
    NaN/10(0 votes)

    #15 - The 2 Dollar All American Breakfast

    S2:E4

    The All-American breakfast consists of basic items like eggs, bacon, potatoes of some sorts, toast, or pancakes if you're willing to spend the extra dough. Let me show you how to not spend an unreasonable amount of money on basic breakfast items and how to make them at home and under 2 dollars!

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  17. Background image for The 2 Dollar Curry (Butter Chicken)
    NaN/10(0 votes)

    #16 - The 2 Dollar Curry (Butter Chicken)

    S2:E5

    Okay, curry can be expensive both at a restaurant and when homemade. In order to make this happen, we have to simplify the recipe, maximize the flavor and make this dish for the very cheapest price physically possible...without losing flavor at all.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  18. Background image for The 2 Dollar Sandwich
    NaN/10(0 votes)

    #17 - The 2 Dollar Sandwich

    S2:E6

    A great sandwich is usually overpriced. But you can make this homemade sandwich for a total of 2 dollars PER SERVING. That means your 12 dollar sandwich is going right out the window.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  19. Background image for 3 Dollar Homemade Ramen
    NaN/10(0 votes)

    #18 - 3 Dollar Homemade Ramen

    S2:E7

    No, this isn't instant ramen so don’t ask. I'm talking about the gourmet ramen that costs $15 or more for a single bowl! That's just unacceptable so I'll show you how to make homemade gourmet miso ramen for just 3 dollars that'll make all categories of ramen from fancy to instant look bad.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  20. Background image for Giant 4 Dollar Homemade Fajitas Meal
    NaN/10(0 votes)

    #19 - Giant 4 Dollar Homemade Fajitas Meal

    S2:E8

    Ah yes, the TexMex classic, fajitas. We all know it. We all love it. However, going out with friends and family trying to enjoy a steamy plate of meat, beans, vegetables, and warm tortillas that you just want to cuddle up in are so darn expensive!! Enough is enough of spending over 15 bucks a serving for fajitas. That's why we are making chicken fajitas at home, but wayyyy cheaper. Like $4 per serving cheaper.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  21. Background image for The 2 Dollar Gourmet Burger
    NaN/10(0 votes)

    #20 - The 2 Dollar Gourmet Burger

    S2:E9

    Burger's have always been known as commonly cheap food. That is no longer the case with gourmet burgers costing up to $15 or more! We can make a fancy burger with our own homemade buns for just $2.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  22. Background image for The 2 Dollar Burrito
    NaN/10(0 votes)

    #21 - The 2 Dollar Burrito

    S2:E10

    You can go to the freezer section and get a burrito for $1, $2, or $2.50 but does it honestly taste that good? NO! Not to mention when eating out these plump boys are $15 and that's just not right! Do not worry though, we're going to fix that with the perfect 2 dollar burrito.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  23. Background image for The 1 Dollar Lasagna
    NaN/10(0 votes)

    #22 - The 1 Dollar Lasagna

    S2:E11

    Can you make the greatest homemade lasagna for 1 dollar per serving… I say yes.. and this is the easiest way you can do it.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  24. Background image for The 1 Dollar Sweet and Sour Chicken
    NaN/10(0 votes)

    #23 - The 1 Dollar Sweet and Sour Chicken

    S2:E12

    Restaurant sweet and sour chicken is already cheap, but I think we can make a homemade version that's not only better, but even cheaper.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  25. Background image for 1 Dollar Fancy Mac and Cheese
    NaN/10(0 votes)

    #24 - 1 Dollar Fancy Mac and Cheese

    S2:E13

    The average cost of fancy mac and cheese is 7 bucks and above. Obviously, store bought is much cheaper, but making your own oven mac and cheese with multiple kinds of cheese can be done for as little as 1 dollar per serving. And it's better than 99 percent of the other mac and cheeses out there. Take it or leave it bud.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown
  26. Background image for The 2 Dollar Gourmet Breakfast Sandwich
    NaN/10(0 votes)

    #25 - The 2 Dollar Gourmet Breakfast Sandwich

    S2:E14

    The best and fanciest homemade breakfast sandwich should be 2 dollars… and so we did that.

    0 Comments
    View all
    Director:Unknown
    Writer:Unknown

Best Episodes Summary

"The Perfect Steak | But Cheaper" is the best rated episode of "But Cheaper". It scored /10 based on 0 votes. Directed by Unknown and written by Unknown, it aired on 6/28/2020. This episode scored 0.0 points higher than the second highest rated, "$14 Fancy Date Night Dinner At Home".